نمونه ایمیل‌هایی که می توانید به اساتید بزنید
یکی از راه‌های گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها ارتباط مستقیم با اساتید است. با این روش احتمال گرفتن فاند (کمک‌هزینه یا بورس) تحصیلی افزایش می‌یابد و به‌طور کل استاد شما را به‌عنوان Research Assistant و یا Teacher Assistant می‌پذیرد. برای موفقیت از این راه، شما باید بتوانید استاد موردنظر را قانع کنید که به‌طورقطع فرد مناسب و کارآمدی برایش خواهید بود.

واضح است که هر استاد روزانه ده‌ها ایمیل دریافت می‌کند و تنها تعدادی را از بین‌شان باز می‌کند. از طرفی هر استاد، هرساله از بین چند ده و یا حتی چند صد نفر از متقاضیان تعداد محدودی را انتخاب می‌کند.

تیتر ایمیل و متنی که در آن نوشته می‌شود تنها راه جلب نظر استادان است. پس باید در کوتاه‌ترین حالت ممکن، بیشترین اطلاعات ممکن، شامل پیشینه تحصیلی و هدفتان را بیان کنید و خود را پر از انگیزه، فعال و پیگیر معرفی کنید. علاوه بر موارد گفته‌شده، استاد باید مطمئن شود که باکارها، مقالات و حوزه کاری و تحقیقاتی‌اش آشنا هستید و تا آنجا که توانسته‌اید مقالات گذشته‌اش را خوانده‌اید.

هر عضو هیئت‌علمی دانشگاه، صفحه‌ای مخصوص به خود در سایت دانشگاه دارد. تعدادی از آن‌ها سایت/وبلاگی دارند که به‌طور مفصل رزومه و فعالیت‌های خود را در آنجا لیست کرده‌اند. در این صفحات گاهی اعلام کرده‌اند که به دانشجو نیاز دارند. نکته مهم آن است که در مواردی استاد برای آنکه مطلع شود که سایتش را دیده‌اید و فردی پیگیر هستید، نکاتی را می‌نویسد که در ایمیلتان حتماً رعایت کنید. مثلاً نوع تیتری که می‌نویسید را نوشته و یا دقیقاً مشخص کرده است که چه اطلاعاتی را باید در ایمیلتان ذکر کنید.

پس قبل از هر کار بهتر است که استاد دلخواهتان را در هر دانشگاه پیدا کنید، حوزه فعالیت‌ها و موضوع تحقیقاتش را پیدا کنید و آن‌ها را بررسی کنید. با انجام این کارها می‌توانید حتی در رزومه‌تان به اقتضای هر استاد تغییراتی ایجاد کنید.